На 11.02.2014 година нашето училиште зема учество на манифестацијата “Тортијада” која оваа година се одржа во Домот на културата во Ѓорче Петров

Учество земаа по две ученички од централното и подрачното училиште од VIII/8 и уцествуваа во раболтилницата за најдобро декорирана торта.
Учениците од нашето училиште замаа учество и со музичка точка “Вториот валцер” од Димитар Шостаков изведена од учениците од VIII/9.

На манифестацијата присуствуваа наставници од централното – Катица Георгиева Музичко образование, Марија Ставревска Ликовно образование , Гордана Костовска Информатика и од подрачното Бесим Амети Географија. Меѓу присутните беа и директорот на нашето училиште Соња Лазороска и помошник директорот Селадин Исаки.