Home » Активности

ИЗВЕШТАЈ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА

АКЦИЈАТА    ДЕН НА ДРВОТО – ЕСЕН 2013

МОТО ,,Засади здравје – засади здрава иднина,,

Во есенската акција  Ден на дрвото 2013 во ООУ ,,Јоаким Крчоски,, Волково се реализираа низа активности под мотото ,,Засади здравје – засади здрава иднина,,:

ЦЕНТРАЛНО УЧИЛИШТЕ ВОЛКОВО

Во периодот од 9.20 до 13.00 се реализирани следните активности:

• Засадување на садници дрва во училишниот двор по надзор на предметните наставници со помош на поканети родители, домакин и хаусмајстор (ученици од V до VIII одд)
  • Еколошки работилници реализирани од одделенските раководители и предметните наставници (по 30 минути во секоја паралелка од I до VIII одд)
  • Читање Едукативно предавање изготвено од Ана Настова – наставник по Биологија ( во секоја паралелка од I до VIII одд)
  • Изработени се проекти на компјутер со користење на интернет пребарувач на тема ,,Засади здравје – засади здрава иднина,,.
  • Изработка на цртежи на тема ,,Ден на дрвото,, (ученици од I и II одделение)
  • Изработка на литературни творби на тема ,,Засади дрво – засади ја својата иднина,,  ученици од III одделение
  •  Квиз на тема ,,Екологија и здрав живот,, реализираа учениците од  IV оделение
  • Изработка на ППТ Презентација ,Денот на двото,, реализираа ученици од од V до VIII одд.

ПОДРАЧНО  УЧИЛИШТЕ НИКИШТАНИ

Во периодот од 9.00 до 12.00 се реализирани следните активности:

• Изработка на цртежи на тема ,,Ден на дрвото,, и уредување на училниците (ученици од I и II одделение)

Гордана Несторовска