40 Години од формирање на Европска канцеларија на патенти

Група ученици од прво до петто одделение од ООУ ,,Јоаким Крчоски,, Волково  менторирани од своите одделенски раководители учествуваа на Меѓународен ликовен натпревар на тема ,,Иновациите и Европа,,. Натпреварот го организираше Европска Канцеларија за патенти со седиште во Холандија, а поводот за реализација на овој натпреват беше одбележување на четириесет годишен јубилеј од постоење на институцијата.

40 Години од формирање на Европска канцеларија на патенти

На поканата за учество на ликовниот конкурс се јавија голем број ученици од училиштето од кои со селекција беа одбрани најуспешните 19 цртежи. Во каталогот, издаден од меѓународниот натпревар, се вклучени и делата на двајца наши ученици: Максим Арсовски од второ одделение и Марио Наков од шесто одделение. Европската канцеларија за патенти го пофали масовното и успешно учество на конкурсот на ученици од ООУ ,,Јоаким Крчоски,, со подароци за секоја паралелка од одделенска настава од централното училиште во Волково.